Solen Solar Enerji Sistemleri
Ana Sayfa Hakkımızda Ürünlerimiz Çözüm Ortaklarımız Referanslarımız Yararlı Bilgiler Erişim
Termik Fotovoltaik Isıtma-Soğutma Ürünleri Solar Ürünlerimiz  


 Fotovoltaik
 

  Fotovoltaik Modül Ürün Fiyatları

Evirici (İnvertör) Ürün Fiyatları Regülatör, Kablo, Akü vs. Ürün Fiyatları Güneş Enerjili Proje Uygulamaları


Güneş Enerjisi:

Güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir, güneşteki hidrojen gazının helyuma dönüşmesi şeklindeki füzyon sürecinden kaynaklanır. Dünya atmosferinin dışında güneş enerjisinin şiddeti, aşağı yukarı sabit ve 1370 W/m² değerindedir, ancak yeryüzünde 0-1100 W/m 2 değerleri arasında değişim gösterir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır.

Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970'lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.Güneş enerjisi teknolojileri yöntem, malzeme ve teknolojik düzey açısından çok çeşitlilik göstermektedir.

Güneş Pilleri: Güneş pilleri (fotovoltaik piller), yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarıiletken maddelerdir. Yüzeyleri kare, dikdörtgen, daire şeklinde biçimlendirilen güneş pillerinin alanları genellikle 100 cm² civarında, kalınlıkları ise 0,2-0,4 mm arasındadır. www.solenenerji.com.tr

Güneş Elektriğinin Sistem Elemanları

Fotovoltaik Panel: Küçük hücrelerin biraraya gelmesi ile oluşturulmuş, güneş ışınları etkisi ile için elektrik akımının yaratıldığı paneldir.

 
Solar Regülatör: Panelde üretilen akımın akü sistemine veya direk kullanıma düzgün bir şekilde aktarılmasını, ve panel ile akünün zarar görmesini engelleyen bir otomasyon sistemidir.

 
Akü Grubu: Paneller tarafından üretilen elektriğin daha sonra kullanılabilmesi amacı ile depolandığı ekipmandır.

 
İnvertör: Güneş Panellerinde doğru akım üretilir ve aküde bu akım depolanır. Günlük hayatta ise genelde Alternatif Akımlı Elektronik aletler kullanıldığı için akımın değiştirilmesi gerekir. Bu işlemi gerçekleştiren aygıta invertör denir.  

 

Evinizin çatısında, bahçenizde veya yazlık evinizde güneşten elektrik üretmek, depolamadan günlük elektrik tüketiminizde kullanarak faturalarınızı azaltmak istiyorsanız “Şebeke-İçi Kullanım” sistemlerini inceleyiniz.

Evinizin çatısında, bahçenizde veya yazlık evinizde güneşten elektrik üretmek, depolamadan, yasal düzenlemelerin tamamlanmasıyla, şebekeye satışı gerçekleştirmek için “Şebeke-İçi Satış” sistemlerini inceleyiniz.

Evinizin çatısında, bahçenizde veya yazlık evinizde güneşten elektrik üretip, üretilen enerjiyi depolayarak gün boyunca elektrik tüketiminizde kullanabilirsiniz. Böylece faturalarınızı azaltmak ve elektrik kesintilerinde de jenaratöre ihtiyaç duymaksızın elektriğiniz olsun istiyorsanız “Şebeke-İçi Satışlı-Akülü Kullanım” sistemlerini inceleyiniz.

Şebeke İçi Kullanım

A. Panel

B.İnvertör

C. Cihazlar

D. Ev Panosu

E. Şebeke

F. Şebekeden eve alınan Elektrik Sayacı

 

Paneller aracılığıyla güneş enerjisinden elde edilen doğru akım elektrik enerjisi, evirici aracılığı şebeke elektriği ile aynı özellikte alternatif enerjiye çevrilir. Üretilen enerji depolanmaksızın anlık enerji ihtiyacını karşılamakta kullanılır. Bu sistem herhangi bir yasal düzenleme gerektirmeksizin şebekeden çekilen elektriğin miktarını azaltmak, çevreye saygılı bir enerji tüketimi gerçekleştirmek için kullanılır.

Örnek Uygulama Referansı

Bozcaada

 

 

Şebeke İçi Satış

A. Panel

B. İnvertör

C. Şebekeye Satış Sayacı

D. Ev Panosu

E. Şebeke

F. Şebekeden eve alınan Elektrik Sayacı

G. Cihazlar

 

Paneller aracılığıyla güneş enerjisinden elde edilen doğru akım elektrik enerjisi, evirici aracılığı şebeke elektriği ile aynı özellikte alternatif enerjiye çevrilir. Üretilen enerji direk sayaçtan geçirilerek şebekeye aktarılır. Evin kullanımı için gereken enerjinin tamamı mevcut sistemlerde olduğu gibi şebekeden alınmaya devam eder. Yasal düzenlemelerin gerektiği bu uygulamada,sistem sahibi üretilen enerji kadar gelir elde etmektedir.

 

Örnek Uygulama Referansı

Bozcaada

Şebeke İçi Satışlı-Akülü Kullanım

A. Panel

B. Şebeke İnvertörü

C. Röle

D. Şebeke Satış Sayacı

E. Şebekeden Alış Sayacı

F. Sinüs İnvertör

G. Kesintide Desteklenen Yükler

H. Kesintide Desteklenmeyen Yükler

 

Paneller aracılığıyla güneş enerjisinden elde edilen doğru akım elektrik enerjisi öncelikle regülatör aracılığıyla aküleri şarj etmek üzere kullanılır, aküler dolduğunda ise evirici aracılığı şebeke elektriği ile aynı özellikte alternatif enerjiye çevrilir. Üretilen enerji sayaçtan geçirilerek şebekeye aktarılır. Ayrıca güneş olmasa dahi eğer akü seviyesi istenilen değerin altındaysa aküler şebeke elektriği ile de şarj edilebilir.

 

Böylece üretilen enerji şebekeye aktarılarak sistem sahibi gelir elde ederken, şebeke elektriğinin kesildiği durumlarda; ev, ihtiyacı olan enerjiyi akülerden tedarik eder. Böylece bir yandan sistem sahibi üretilen enerji kadar gelir elde ederken, elektrik kesintilerinde de ihtiyacı kadar enerjiyi kullanmaya devam edebilir.

 

Şebeke İçi Satışsız-Akülü Kullanım

A. Panel

B. Regülatör

C. Akü

D. PV Bağlantı Kutusu

E. Kullanım

F. İnvertör

G. Sayaç

 

Şebeke elektriğinin olduğu fakat yasal düzenlemelerin olmadığı alanlarda en çok tercih edilen sistemdir. Bu sistemde paneller aracılığıyla güneş enerjisinden elde edilen doğru akım elektrik enerjisi, öncelikle regülatör aracılığıyla aküleri şarj etmek üzere kullanılır. Depolanan enerji evirici aracılığı şebeke elektriği ile aynı özellikte alternatif enerjiye çevrilir. Gündüz üretilen ve depolanan enerji 24 saat boyunca evin enerji ihtiyacını karşılar. Güneşin olmadığı veya tüketimin normal değerlerin üzerinde olduğu durumlarda ise şebeke elektriğinden destek alarak sistemin aksamadan enerji vermeyi sürdürmesi sağlanır.

 

Örnek Uygulama Referansı

Mavişehir

 Solen Enerji A.Ş. Kurumsal Ağ Sayfaları Telif Hakkı 2008 (c), http://www.solenenerji.com.tr 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Ürünlerimiz | Çözüm Ortaklarımız | Referanslarımız | Yararlı Bilgiler | Erişim